
Taffy Town Sugar Free Salt Water Taffy - 3oz (85g)
Taffy Town's delicious Sugar-Free taffy has the same great flavour as our regular taffy with half the fat! This assortment contains all of our Sugar-Free flavours: Banana, Blue Raspberry, Cinnamon, Chocolate, Strawberry & Vanilla.
Ingredients & Nutrition:
Maltitol syrup, coconut oil, sea salt, EGG whites, evaporated MILK, cocoa, acids (malic acid (E296), citric acid (E330)), flavourings, colours (E133, E129, E102, E110).
Warning: E102, E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Excessive consumption may cause a laxative effect.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1140 kJ / 272 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| – of which saturates | 3.6 g |
| Carbohydrate | 96 g |
| – of which sugars | 0 g |
| – of which polyols | 96 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.36 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Taffy Town's delicious Sugar-Free taffy has the same great flavour as our regular taffy with half the fat! This assortment contains all of our Sugar-Free flavours: Banana, Blue Raspberry, Cinnamon, Chocolate, Strawberry & Vanilla.
Ingredients & Nutrition:
Maltitol syrup, coconut oil, sea salt, EGG whites, evaporated MILK, cocoa, acids (malic acid (E296), citric acid (E330)), flavourings, colours (E133, E129, E102, E110).
Warning: E102, E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Excessive consumption may cause a laxative effect.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1140 kJ / 272 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| – of which saturates | 3.6 g |
| Carbohydrate | 96 g |
| – of which sugars | 0 g |
| – of which polyols | 96 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.36 g |











