
Teddy Grahams Chocolate Cereal - 10oz (283g)
These cute little teddy-bear shaped Grahams snacks are crunchy, and full of a satisfyingly balanced Chocolate flavour children and adults will love alike! With 8g of whole grain per serving, and a good source of calcium, iron and zinc, these little teddies are a sensible, wholesome snack for at home or on the go.
Ingredients & Nutrition:
Wholegrain WHEAT flour, WHEAT flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), folic acid, sugar, canola oil, cocoa powder, cocoa powder (processed with alkali), dextrose, calcium carbonate (E170), maltodextrin, sodium bicarbonate (E500), salt, flavourings (natural and artificial), SOY lecithin (E322), chocolate.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1813 kJ / 433 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 73.3 g |
| – of which sugars | 26.7 g |
| Fibre | 6.7 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.79 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
These cute little teddy-bear shaped Grahams snacks are crunchy, and full of a satisfyingly balanced Chocolate flavour children and adults will love alike! With 8g of whole grain per serving, and a good source of calcium, iron and zinc, these little teddies are a sensible, wholesome snack for at home or on the go.
Ingredients & Nutrition:
Wholegrain WHEAT flour, WHEAT flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), folic acid, sugar, canola oil, cocoa powder, cocoa powder (processed with alkali), dextrose, calcium carbonate (E170), maltodextrin, sodium bicarbonate (E500), salt, flavourings (natural and artificial), SOY lecithin (E322), chocolate.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1813 kJ / 433 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 73.3 g |
| – of which sugars | 26.7 g |
| Fibre | 6.7 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.79 g |













