
Teddy Grahams Cinnamon Cereal - 10oz (283g)
These cute little teddy-bear shaped Grahams snacks are crunchy, and full of a satisfyingly Cinnamon flavour children and adults will love alike! With 8g of whole grain per serving, and a good source of calcium, iron and zinc, these little teddies are a sensible, wholesome snack for at home or on the go.
Ingredients & Nutrition:
Wholegrain WHEAT flour, WHEAT flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), folic acid, sugar, canola oil, cinnamon, leavening agents (E500, E503), salt, SOY lecithin (E322), flavourings (natural and artificial).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1813 kJ / 433 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 73.3 g |
| – of which sugars | 23.3 g |
| Fibre | 6.7 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.79 g |
Original: $12.24
-65%$12.24
$4.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
These cute little teddy-bear shaped Grahams snacks are crunchy, and full of a satisfyingly Cinnamon flavour children and adults will love alike! With 8g of whole grain per serving, and a good source of calcium, iron and zinc, these little teddies are a sensible, wholesome snack for at home or on the go.
Ingredients & Nutrition:
Wholegrain WHEAT flour, WHEAT flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), folic acid, sugar, canola oil, cinnamon, leavening agents (E500, E503), salt, SOY lecithin (E322), flavourings (natural and artificial).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1813 kJ / 433 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 73.3 g |
| – of which sugars | 23.3 g |
| Fibre | 6.7 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.79 g |













