
Tic Tac Dr Pepper - 1.7oz (48g)
Dr Pepper fans, meet your new pocket-sized obsession. Each tiny Tic Tac hits with that unmistakable cherry-vanilla cola taste, so you can keep fresh and enjoy the fizzy flavour anytime, anywhere.
Ingredients & Nutrition
Sugar, dextrose, rice starch, gum arabic (E414), maltodextrin, raising agent: sodium hydrogen carbonate (E500(ii)), tartaric acid (E334), natural and artificial flavourings, magnesium salts of fatty acids (E470b), malic acid (E296), mono- and diglycerides of fatty acids (E471), colours: allura red AC (E129), brilliant blue FCF (E133), glazing agent: carnauba wax (E903).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 397 kcal / 1685 kJ |
| Fat | 0.5 g |
| – of which saturates | 0.5 g |
| Carbohydrate | 97.5 g |
| – of which sugars | 94.5 g |
| Protein | 0.1 g |
| Salt | 0.03 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dr Pepper fans, meet your new pocket-sized obsession. Each tiny Tic Tac hits with that unmistakable cherry-vanilla cola taste, so you can keep fresh and enjoy the fizzy flavour anytime, anywhere.
Ingredients & Nutrition
Sugar, dextrose, rice starch, gum arabic (E414), maltodextrin, raising agent: sodium hydrogen carbonate (E500(ii)), tartaric acid (E334), natural and artificial flavourings, magnesium salts of fatty acids (E470b), malic acid (E296), mono- and diglycerides of fatty acids (E471), colours: allura red AC (E129), brilliant blue FCF (E133), glazing agent: carnauba wax (E903).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 397 kcal / 1685 kJ |
| Fat | 0.5 g |
| – of which saturates | 0.5 g |
| Carbohydrate | 97.5 g |
| – of which sugars | 94.5 g |
| Protein | 0.1 g |
| Salt | 0.03 g |













