
Trolli Energy Ballz - 2.65oz (75g)
Discover the ultimate gummy kick with the innovative Energy Ballz! These trendy 3D balls combine classic gummy fun with an energy-rich filling of taurine and caffeine, featuring the unique "Energy Drink" flavour that gives you an extra energy boost. Perfect for on-the-go or as a little pick-me-up in between – for the X-tra Fun-Energy-Boost!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup; sugar; dextrose; gelatine; acid: citric acid (E330); colouring foods (carrot, sweet potato); taurine (0.66%); gelling agent: pectins (E440); flavourings; caffeine (0.053%); colour: brilliant blue FCF (E133); glazing agent: beeswax, white and yellow (E901).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1360 kJ / 320 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0.2 g |
| Carbohydrate | 75 g |
| – of which sugars | 56 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 0.2 g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Discover the ultimate gummy kick with the innovative Energy Ballz! These trendy 3D balls combine classic gummy fun with an energy-rich filling of taurine and caffeine, featuring the unique "Energy Drink" flavour that gives you an extra energy boost. Perfect for on-the-go or as a little pick-me-up in between – for the X-tra Fun-Energy-Boost!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup; sugar; dextrose; gelatine; acid: citric acid (E330); colouring foods (carrot, sweet potato); taurine (0.66%); gelling agent: pectins (E440); flavourings; caffeine (0.053%); colour: brilliant blue FCF (E133); glazing agent: beeswax, white and yellow (E901).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1360 kJ / 320 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0.2 g |
| Carbohydrate | 75 g |
| – of which sugars | 56 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 0.2 g |











