
Trolli FlavorBomb Mango - 2.65oz (75g)
Trolli Flavorbomb Mango is summer in gummy form. A fluffy foam candy shell bursting with tropical mango flavour, wrapping a tangy liquid mango centre for an intensely fruity hit. Sweet, juicy, and seriously indulgent — tropical vibes guaranteed.
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup; sugar; dextrose; gelatine; acid: citric acid (E330); flavourings; colours: curcumin (E100), (E133), carmines (E120), beta-carotene (E160a), anthocyanins (E163); glazing agent: beeswax (E901).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1354 kJ / 319 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0.2 g |
| Carbohydrate | 74.0 g |
| – of which sugars | 56.0 g |
| Protein | 3.8 g |
| Salt | 0.20 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Trolli Flavorbomb Mango is summer in gummy form. A fluffy foam candy shell bursting with tropical mango flavour, wrapping a tangy liquid mango centre for an intensely fruity hit. Sweet, juicy, and seriously indulgent — tropical vibes guaranteed.
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup; sugar; dextrose; gelatine; acid: citric acid (E330); flavourings; colours: curcumin (E100), (E133), carmines (E120), beta-carotene (E160a), anthocyanins (E163); glazing agent: beeswax (E901).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1354 kJ / 319 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0.2 g |
| Carbohydrate | 74.0 g |
| – of which sugars | 56.0 g |
| Protein | 3.8 g |
| Salt | 0.20 g |











