
Trolli FlavorBomb Cherry Cola - 2.65oz (75g)
Sweet and slightly tangy cola meets intense cherry flavor – combined in an extra soft fruit foam gummy. Inside, a liquid, refreshingly sour cola filling delivers an intense taste experience. Discover a whole new dimension of this cult-favourite duo!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup; sugar; dextrose; gelatine; 2% cherry juice from concentrate; acid: citric acid (E330); colouring foods (blackcurrant, carrot); gelling agent: pectin (E440); flavourings; colours: vegetable carbon (E153), ammonia caramel (E150c); glazing agent: beeswax, white and yellow (E901).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1350 kJ / 318 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0.2 g |
| Carbohydrate | 74 g |
| – of which sugars | 55 g |
| Protein | 3.7 g |
| Salt | 0.2 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sweet and slightly tangy cola meets intense cherry flavor – combined in an extra soft fruit foam gummy. Inside, a liquid, refreshingly sour cola filling delivers an intense taste experience. Discover a whole new dimension of this cult-favourite duo!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup; sugar; dextrose; gelatine; 2% cherry juice from concentrate; acid: citric acid (E330); colouring foods (blackcurrant, carrot); gelling agent: pectin (E440); flavourings; colours: vegetable carbon (E153), ammonia caramel (E150c); glazing agent: beeswax, white and yellow (E901).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1350 kJ / 318 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0.2 g |
| Carbohydrate | 74 g |
| – of which sugars | 55 g |
| Protein | 3.7 g |
| Salt | 0.2 g |











