
Trolli Spaghettini Sour Apple Peg Bag - 3.5oz (100g)
Trolli Spaghettini are so fun, you might hesitate to eat them! Before enjoying their sweet taste, you can twist them into a beard, tie them in knots, or twirl them around your finger - things you definitely shouldn’t do with real spaghetti at the dinner table.
Ingredients & nutrition:
Glucose-fructose syrup; sugar; WHEAT flour; acids: (E296), (E330); dextrose; flavouring; colours: (E100), (E133); antioxidants: tocopherol-rich extract, ascorbic acid (E300).
Warning: E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1452 kJ / 342 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| – of which saturates | 0.2 g |
| Carbohydrate | 79 g |
| – of which sugars | 57 g |
| Protein | 2.7 g |
| Salt | 0.08 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Trolli Spaghettini are so fun, you might hesitate to eat them! Before enjoying their sweet taste, you can twist them into a beard, tie them in knots, or twirl them around your finger - things you definitely shouldn’t do with real spaghetti at the dinner table.
Ingredients & nutrition:
Glucose-fructose syrup; sugar; WHEAT flour; acids: (E296), (E330); dextrose; flavouring; colours: (E100), (E133); antioxidants: tocopherol-rich extract, ascorbic acid (E300).
Warning: E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1452 kJ / 342 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| – of which saturates | 0.2 g |
| Carbohydrate | 79 g |
| – of which sugars | 57 g |
| Protein | 2.7 g |
| Salt | 0.08 g |











