
Twix Victor Allen's Iced Latte Glass Bottle - 13.69fl.oz (405ml)
Do you want the rich, creamy and smooth taste of Twix chocolate, caramel and biscuit, but in a delectable ready-to-drink iced coffee? Reach for this rich and delicious blend of Victor Allen’s Twix Iced Coffee made with real milk and cream for the perfect blend of coffee and flavor! Chill it or pour it over ice. Perfect for a morning pick me up or an afternoon treat – you decide.
Ingredients & Nutrition:
Brewed coffee (water, coffee), skimmed MILK, sugar, cream, (E340), cocoa (processed with alkali), (E440), (E331), sea salt, natural and artificial flavourings.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 190 kJ / 46 kcal |
| Fat | 0.7 g |
| – of which saturates | 0.4 g |
| Carbohydrate | 11.4 g |
| – of which sugars | 8.4 g |
| Protein | 1.2 g |
| Salt | 0.19 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Do you want the rich, creamy and smooth taste of Twix chocolate, caramel and biscuit, but in a delectable ready-to-drink iced coffee? Reach for this rich and delicious blend of Victor Allen’s Twix Iced Coffee made with real milk and cream for the perfect blend of coffee and flavor! Chill it or pour it over ice. Perfect for a morning pick me up or an afternoon treat – you decide.
Ingredients & Nutrition:
Brewed coffee (water, coffee), skimmed MILK, sugar, cream, (E340), cocoa (processed with alkali), (E440), (E331), sea salt, natural and artificial flavourings.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 190 kJ / 46 kcal |
| Fat | 0.7 g |
| – of which saturates | 0.4 g |
| Carbohydrate | 11.4 g |
| – of which sugars | 8.4 g |
| Protein | 1.2 g |
| Salt | 0.19 g |













