
Van Holten's Sour Cream & Onion Pringle Pickle In-a-Pouch
Two iconic snack brands have joined force to bring you a flavour mashup you never knew you needed - but wont be able to live without. Introducing the Van Holten's Pringles Sour Cream & Onion Pickle, a bold twist on the classic pickle in a pouch.
Ingredients & Nutrition:
Cucumber, water, salt, vinegar, calcium chloride (E509), non-dairy sour cream (maltodextrin, organic sunflower oil, natural flavourings, organic rice starch), monosodium glutamate (E621), natural flavouring, preservatives (sodium benzoate (E211), potassium sorbate (E202)), colour (E102).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 28g |
|---|---|
| Energy | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 2.7 g |
| Sodium | 1100 mg |
| Potassium | 20 mg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two iconic snack brands have joined force to bring you a flavour mashup you never knew you needed - but wont be able to live without. Introducing the Van Holten's Pringles Sour Cream & Onion Pickle, a bold twist on the classic pickle in a pouch.
Ingredients & Nutrition:
Cucumber, water, salt, vinegar, calcium chloride (E509), non-dairy sour cream (maltodextrin, organic sunflower oil, natural flavourings, organic rice starch), monosodium glutamate (E621), natural flavouring, preservatives (sodium benzoate (E211), potassium sorbate (E202)), colour (E102).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 28g |
|---|---|
| Energy | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 2.7 g |
| Sodium | 1100 mg |
| Potassium | 20 mg |













