
Warheads Ooze Chewz Ropes - 3oz (85g)
Warheads Ooze Chews feature sour chewy candies with a fruit-flavoured liquid center that oozes into your mouth with each bite!
Flavours include Watermelon, Blue raspberry & Green Apple
Since 1985, WARHEADS® has set the standard for sour candy. Today WARHEADS is still the candy of choice for the super sour seekers.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, palm oil, WHEAT flour, modified corn starch, malic acid (E296), citric acid (E330), sodium citrate (E331), artificial flavours, colours (E133, E129, E102, E110), spirulina extract.
Warning: E129, E102, and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1497 kJ / 358 kcal |
| Fat | 4.5 g |
| – of which saturates | 4.5 g |
| Carbohydrate | 84.3 g |
| – of which sugars | 52.8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.18 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Warheads Ooze Chews feature sour chewy candies with a fruit-flavoured liquid center that oozes into your mouth with each bite!
Flavours include Watermelon, Blue raspberry & Green Apple
Since 1985, WARHEADS® has set the standard for sour candy. Today WARHEADS is still the candy of choice for the super sour seekers.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, palm oil, WHEAT flour, modified corn starch, malic acid (E296), citric acid (E330), sodium citrate (E331), artificial flavours, colours (E133, E129, E102, E110), spirulina extract.
Warning: E129, E102, and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1497 kJ / 358 kcal |
| Fat | 4.5 g |
| – of which saturates | 4.5 g |
| Carbohydrate | 84.3 g |
| – of which sugars | 52.8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.18 g |











