
Warheads Sour Chewy Cubes Snack Bag - 2oz (56g)
Shaped like cubes, anything but square. These stackable, snackable fruit chews are sour on the outside with a chewy, gummy center. Good luck putting them down.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, corn syrup, modified corn starch, MALTODEXTRIN, dextrose, citric acid (E330), lactic acid (E270), sodium citrate (E331), natural and artificial flavouring, malic acid (E296), confectioner's glaze (E904), carnauba wax (E903), shellac (E904), colours (E100, E133, E129, E102, E110, E132).
Warning: E102, E110, and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1516 kJ / 362 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 91 g |
| – of which sugars | 82 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.06 g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shaped like cubes, anything but square. These stackable, snackable fruit chews are sour on the outside with a chewy, gummy center. Good luck putting them down.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, corn syrup, modified corn starch, MALTODEXTRIN, dextrose, citric acid (E330), lactic acid (E270), sodium citrate (E331), natural and artificial flavouring, malic acid (E296), confectioner's glaze (E904), carnauba wax (E903), shellac (E904), colours (E100, E133, E129, E102, E110, E132).
Warning: E102, E110, and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1516 kJ / 362 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 91 g |
| – of which sugars | 82 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.06 g |











