
Watermelon Candy Snackle Box
From sour to sweet, this watermelon snackle box is sure to tickle your taste buds!
Please note that we cannot guarantee an exact weight/number of each flavour - you will receive whatever fits in the snackle box section. This varies due to each sweet being shaped and weighted differently.
If we happen to be out of stock of a flavour (this very rarely happens!), we will exchange it for something else that is as similar as possible or more of the other flavours!
Ingredients & Nutrition:
Jelly Filled Sour Watermelon Slices:
Glucose syrup, sugar, gelatine, corn starch, acids: citric acid, malic acid; invert sugar syrup, gelling agent: pectin; acidity regulators: sodium malates, sodium citrates; flavourings, colours: E102, E133, E129.
Warning: Colours E102 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1436 kJ / 338 kcal |
| Fat | 0g |
| – of which saturates | 0g |
| Carbohydrate | 79g |
| – of which sugars | 60g |
| Protein | 3.6g |
| Salt | 0.32g |
Glucose syrup, sugar, water, modified potato starch, gelatine, acidulants: E330, E296, E270; flavourings; acidity regulator: E331; colours: E102, E129, E133.
Warning: E102 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1420 kJ / 334 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 80.0 g |
| – of which sugars | 66.0 g |
| Protein | 4.0 g |
| Salt | 0.13 g |
Sour Watermelon Swedish Skulls:
Glucose Syrup, Sugar, Modified Starch (Gluten-Free WHEAT, Maize, Potato), Acids (Lactic Acid, Citric Acid, Malic Acid, Sodium Malate), Natural Flavouring, Fruit and Vegetable Concentrates (Black Carrot)
May contain traces of MILK, SOY and MUSTARD
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1528 kJ / 360 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| – of which saturates | 0.19 g |
| Carbohydrate | 88 g |
| – of which sugars | 56 g |
| Protein | 0.9 g |
| Salt | 0.269 g |
Jelly Filled Sour Watermelon Bombs:
Glucose syrup, sugar, gelatin, acidity regulator, citric acid, malic acid, humectant: glycerol, invert sugar syrup, gelling agent, pectins, acidity regulator: sodium citrates, fruit and vegetable concentrates: radishes, blackcurrants, carrot, flavorings, colors: E100, E133.
May contain traces of MILK.
Per 100g -
| Energy | 1442 | kj | |
| 339 | kcal | ||
| Fat | 0.1 | gr | |
| of which: | Saturated | 0.1 | gr |
| Carbohydrates | 80 | gr | |
| of which: | Sugars | 61 | gr |
| Proteins | 3.8 | gr | |
| Salt | 0.18 | gr | |
Sour Watermelon Dummies:
Sugar, glucose syrup, WHEAT starch, water, modified corn starch, acids [E260, E296, E330, E350], modified potato starch, food coloring [spirulina and safflower concentrate), flavoring agent, black carrot juice concentrate.
Watermelon Mini Reverse Pencils:
Sugar, glucose-fructose syrup, WHEAT flour, water, corn starch, dextrose, acidifiers: citric acid (E330), malic acid (E296); gelatine, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471); palm fat, flavouring, preservative: potassium sorbate (E202); colours: E100, E120, E133.
Warning: E120, E133 may have an adverse effect on activity and attention in children
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1550 kJ / 365 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| – of which saturates | 0.9 g |
| Carbohydrate | 86.0 g |
| – of which sugars | 73.0 g |
| Protein | 2.2 g |
| Salt | 0.03 g |
Watermelon & Lime Sour Bites:
Corn syrup, sugar, modified potato starch, dextrose, potato protein; acids: citric acid, malic acid; acidity regulator: sodium citrates, sodium malates; fruit and vegetable juice for color: spirulina extract for color, turmeric, blackcurrant, carrot; natural and artificial flavor.
MAY CONTAIN TRACES OF MILK
| Per | 5pcs (30g) |
| ENERGY (kj) | 1421 |
| ENERGY (kcal) | 100 |
| Fat (g) | 0 |
| - of which saturates (g) | 0 |
| Carbohydrates (g) | 24 |
| - of which sugars (g) | 17 |
| Fibre (g) | 0 |
| Protein (g) | 0 |
| Salt (mg) | 65 |
Sour Jelly Filled Watermelon Twists:
Glucose-fructose syrup, sugar, WHEAT flour (contains GLUTEN), starch, thickener: pectin, vegetable fat (palm), acids: citric acid (E330), malic acid (E296), lactic acid (E270), flavourings, acidity regulators: sodium lactate (E325), sodium citrate (E331), sodium malate (E350), emulsifier: E471, salt, humectant: glycerol (E422), colours: E100, E120, E133.
May contain traces of SOYA and MUSTARD
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1434 kJ / 337 kcal |
| Fat | 0.8g |
| – of which saturates | 0.5g |
| Carbohydrate | 81.0g |
| – of which sugars | 51.0g |
| Protein | 1.6g |
| Salt | 0.30g |
| Salt | 0.30g |
Original: $69.36
-65%$69.36
$24.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
From sour to sweet, this watermelon snackle box is sure to tickle your taste buds!
Please note that we cannot guarantee an exact weight/number of each flavour - you will receive whatever fits in the snackle box section. This varies due to each sweet being shaped and weighted differently.
If we happen to be out of stock of a flavour (this very rarely happens!), we will exchange it for something else that is as similar as possible or more of the other flavours!
Ingredients & Nutrition:
Jelly Filled Sour Watermelon Slices:
Glucose syrup, sugar, gelatine, corn starch, acids: citric acid, malic acid; invert sugar syrup, gelling agent: pectin; acidity regulators: sodium malates, sodium citrates; flavourings, colours: E102, E133, E129.
Warning: Colours E102 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1436 kJ / 338 kcal |
| Fat | 0g |
| – of which saturates | 0g |
| Carbohydrate | 79g |
| – of which sugars | 60g |
| Protein | 3.6g |
| Salt | 0.32g |
Glucose syrup, sugar, water, modified potato starch, gelatine, acidulants: E330, E296, E270; flavourings; acidity regulator: E331; colours: E102, E129, E133.
Warning: E102 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1420 kJ / 334 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 80.0 g |
| – of which sugars | 66.0 g |
| Protein | 4.0 g |
| Salt | 0.13 g |
Sour Watermelon Swedish Skulls:
Glucose Syrup, Sugar, Modified Starch (Gluten-Free WHEAT, Maize, Potato), Acids (Lactic Acid, Citric Acid, Malic Acid, Sodium Malate), Natural Flavouring, Fruit and Vegetable Concentrates (Black Carrot)
May contain traces of MILK, SOY and MUSTARD
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1528 kJ / 360 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| – of which saturates | 0.19 g |
| Carbohydrate | 88 g |
| – of which sugars | 56 g |
| Protein | 0.9 g |
| Salt | 0.269 g |
Jelly Filled Sour Watermelon Bombs:
Glucose syrup, sugar, gelatin, acidity regulator, citric acid, malic acid, humectant: glycerol, invert sugar syrup, gelling agent, pectins, acidity regulator: sodium citrates, fruit and vegetable concentrates: radishes, blackcurrants, carrot, flavorings, colors: E100, E133.
May contain traces of MILK.
Per 100g -
| Energy | 1442 | kj | |
| 339 | kcal | ||
| Fat | 0.1 | gr | |
| of which: | Saturated | 0.1 | gr |
| Carbohydrates | 80 | gr | |
| of which: | Sugars | 61 | gr |
| Proteins | 3.8 | gr | |
| Salt | 0.18 | gr | |
Sour Watermelon Dummies:
Sugar, glucose syrup, WHEAT starch, water, modified corn starch, acids [E260, E296, E330, E350], modified potato starch, food coloring [spirulina and safflower concentrate), flavoring agent, black carrot juice concentrate.
Watermelon Mini Reverse Pencils:
Sugar, glucose-fructose syrup, WHEAT flour, water, corn starch, dextrose, acidifiers: citric acid (E330), malic acid (E296); gelatine, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471); palm fat, flavouring, preservative: potassium sorbate (E202); colours: E100, E120, E133.
Warning: E120, E133 may have an adverse effect on activity and attention in children
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1550 kJ / 365 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| – of which saturates | 0.9 g |
| Carbohydrate | 86.0 g |
| – of which sugars | 73.0 g |
| Protein | 2.2 g |
| Salt | 0.03 g |
Watermelon & Lime Sour Bites:
Corn syrup, sugar, modified potato starch, dextrose, potato protein; acids: citric acid, malic acid; acidity regulator: sodium citrates, sodium malates; fruit and vegetable juice for color: spirulina extract for color, turmeric, blackcurrant, carrot; natural and artificial flavor.
MAY CONTAIN TRACES OF MILK
| Per | 5pcs (30g) |
| ENERGY (kj) | 1421 |
| ENERGY (kcal) | 100 |
| Fat (g) | 0 |
| - of which saturates (g) | 0 |
| Carbohydrates (g) | 24 |
| - of which sugars (g) | 17 |
| Fibre (g) | 0 |
| Protein (g) | 0 |
| Salt (mg) | 65 |
Sour Jelly Filled Watermelon Twists:
Glucose-fructose syrup, sugar, WHEAT flour (contains GLUTEN), starch, thickener: pectin, vegetable fat (palm), acids: citric acid (E330), malic acid (E296), lactic acid (E270), flavourings, acidity regulators: sodium lactate (E325), sodium citrate (E331), sodium malate (E350), emulsifier: E471, salt, humectant: glycerol (E422), colours: E100, E120, E133.
May contain traces of SOYA and MUSTARD
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1434 kJ / 337 kcal |
| Fat | 0.8g |
| – of which saturates | 0.5g |
| Carbohydrate | 81.0g |
| – of which sugars | 51.0g |
| Protein | 1.6g |
| Salt | 0.30g |
| Salt | 0.30g |











