
Werther's Vanilla Creme Soft Caramels - 2.22oz (63g)
Oh my! Get ready for a scrumptious ride with these soft caramels filled with vanilla cream - talk about a caramellicious treat (and no, that's not a real word, but who cares)!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup (from WHEAT or corn), Sugar, Vegetable oils (palm, shea), Condensed skim MILK, Sorbitol (from WHEAT or corn), Whole MILK powder, LACTOSE, CREAM, WHEY, BUTTER, Reduced minerals WHEY, SOY lecithin, Salt, Sugar cane syrup, Natural flavouring, Artificial flavouring.
May also contain HAZELNUTS, ALMONDS and other TREE NUTS or PEANUTS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | ~1912 kJ / 457 kcal |
| Fat | 18.2 g |
| – of which saturates | 10.6 g |
| Carbohydrate | 72.7 g |
| – of which sugars | 42.4 g |
| Protein | 3.0 g |
| Salt | 0.53 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oh my! Get ready for a scrumptious ride with these soft caramels filled with vanilla cream - talk about a caramellicious treat (and no, that's not a real word, but who cares)!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup (from WHEAT or corn), Sugar, Vegetable oils (palm, shea), Condensed skim MILK, Sorbitol (from WHEAT or corn), Whole MILK powder, LACTOSE, CREAM, WHEY, BUTTER, Reduced minerals WHEY, SOY lecithin, Salt, Sugar cane syrup, Natural flavouring, Artificial flavouring.
May also contain HAZELNUTS, ALMONDS and other TREE NUTS or PEANUTS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | ~1912 kJ / 457 kcal |
| Fat | 18.2 g |
| – of which saturates | 10.6 g |
| Carbohydrate | 72.7 g |
| – of which sugars | 42.4 g |
| Protein | 3.0 g |
| Salt | 0.53 g |













