
Maynards Fuzzy Peach - 2.26oz (64g)
Get a taste of a soft and juicy icon! Maynards Fuzzy Peaches are chewy, peach-flavoured gummies coated in sour sugar for that sweet-and-sour perfection. The pouch is bursting with fruity flavour you won't find anywhere else. Tangy on the outside, soft in the middle - it's peach paradise!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, modified corn starch, citric acid (E330), tartaric acid (E334), natural and artificial flavouring, colour: E102.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 628 kJ / 150 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 36.0 g |
| – of which sugars | 31.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get a taste of a soft and juicy icon! Maynards Fuzzy Peaches are chewy, peach-flavoured gummies coated in sour sugar for that sweet-and-sour perfection. The pouch is bursting with fruity flavour you won't find anywhere else. Tangy on the outside, soft in the middle - it's peach paradise!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, modified corn starch, citric acid (E330), tartaric acid (E334), natural and artificial flavouring, colour: E102.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 628 kJ / 150 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 36.0 g |
| – of which sugars | 31.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |










