
Nestle Smarties Birthday Cake Flavour (Canada) - 1.58oz (45g)
Enjoy a festive twist on the classic milk chocolate Smarties with this special birthday cake edition. Each candy is coated in a vibrant shell of yellow, pink, and blue, adding a splash of fun to any celebration. Bursting with the crunchy texture of Smarties and the sweet, buttery vanilla flavour of birthday cake, these treats are perfect for parties, sharing, or whenever you want to add a little celebration to your day.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, Lactose (from MILK), Modified MILK Ingredients, Cocoa Butter, Unsweetened Chocolate, WHEAT FLOUR, Modified Maize Starch, Natural Flavouring, SOYA LECITHIN, E476, E903, E162, E161g, E100, E160a, E163.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 880 kJ / 210 kcal |
| Fat | 7.0 g |
| – of which saturates | 4.0 g |
| Carbohydrate | 33.0 g |
| – of which sugars | 33.0 g |
| Fibre | 1.0 g |
| Protein | 2.0 g |
| Salt | 0.02 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy a festive twist on the classic milk chocolate Smarties with this special birthday cake edition. Each candy is coated in a vibrant shell of yellow, pink, and blue, adding a splash of fun to any celebration. Bursting with the crunchy texture of Smarties and the sweet, buttery vanilla flavour of birthday cake, these treats are perfect for parties, sharing, or whenever you want to add a little celebration to your day.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, Lactose (from MILK), Modified MILK Ingredients, Cocoa Butter, Unsweetened Chocolate, WHEAT FLOUR, Modified Maize Starch, Natural Flavouring, SOYA LECITHIN, E476, E903, E162, E161g, E100, E160a, E163.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 880 kJ / 210 kcal |
| Fat | 7.0 g |
| – of which saturates | 4.0 g |
| Carbohydrate | 33.0 g |
| – of which sugars | 33.0 g |
| Fibre | 1.0 g |
| Protein | 2.0 g |
| Salt | 0.02 g |










