
Aero Scoops Maple Chocolate Block (Canada) - 3.70oz (105g)
Enjoy the delicious combination of smooth milk chocolate, AERO's melt-in-your-mouth bubbles, and maple ice cream flavoured filling with NESTLÉ AERO SCOOPS Maple. Made with natural flavours and prepared in Canada with 100% Canadian Dairy. Feel the bubbles melt with AERO SCOOPS Maple!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, lactose (MILK), modified MILK ingredients, cocoa butter (MILK), unsweetened chocolate, modified palm oil, emulsifier: SOYA lecithin (E322), emulsifier: polyglycerol polyricinoleate (E476), natural flavouring.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2300 kJ / 550 kcal |
| Fat | 32.5 g |
| – of which saturates | 20.0 g |
| Carbohydrate | 60.0 g |
| – of which sugars | 55.0 g |
| Protein | 5.0 g |
| Salt | 0.08 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy the delicious combination of smooth milk chocolate, AERO's melt-in-your-mouth bubbles, and maple ice cream flavoured filling with NESTLÉ AERO SCOOPS Maple. Made with natural flavours and prepared in Canada with 100% Canadian Dairy. Feel the bubbles melt with AERO SCOOPS Maple!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, lactose (MILK), modified MILK ingredients, cocoa butter (MILK), unsweetened chocolate, modified palm oil, emulsifier: SOYA lecithin (E322), emulsifier: polyglycerol polyricinoleate (E476), natural flavouring.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2300 kJ / 550 kcal |
| Fat | 32.5 g |
| – of which saturates | 20.0 g |
| Carbohydrate | 60.0 g |
| – of which sugars | 55.0 g |
| Protein | 5.0 g |
| Salt | 0.08 g |











