
BUBS Sour Dizzy Bubblegum Foam Skulls Full Box - 5.7lbs (2.6kg)
Bubblegum flavour foam sweets with a sour sugar coating. Unfortunately you can't blow bubbles with these, but they sure do taste amazing
We're sure you'll know just how rare it is to come across any decent amount of BUBS right now... Well, how about grabbing a FULL BOX for yourself!😜
INGREDIENTS & NUTRITION*:
Sugar, glucose-fructose syrup, corn starch, water, acidity regulators: malic acid (E296), sodium citrate (E331); potato protein, flavourings, colours: black carrot concentrate, brilliant blue FCF (E133).
Warning: E133 may have an adverse effect on activity and attention in children
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1468 kJ / 351 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 87 g |
| – of which sugars | 61 g |
| Protein | 0.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bubblegum flavour foam sweets with a sour sugar coating. Unfortunately you can't blow bubbles with these, but they sure do taste amazing
We're sure you'll know just how rare it is to come across any decent amount of BUBS right now... Well, how about grabbing a FULL BOX for yourself!😜
INGREDIENTS & NUTRITION*:
Sugar, glucose-fructose syrup, corn starch, water, acidity regulators: malic acid (E296), sodium citrate (E331); potato protein, flavourings, colours: black carrot concentrate, brilliant blue FCF (E133).
Warning: E133 may have an adverse effect on activity and attention in children
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1468 kJ / 351 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 87 g |
| – of which sugars | 61 g |
| Protein | 0.4 g |
| Salt | 0.1 g |




