
Fanta Grape Aluminium Bottle Can - 10.1fl.oz (300ml)
This Japan exclusive Fanta flavour is packed full of refreshing flavour! Grape is a popular soda flavour in Japan due to its refreshing taste and is incredibly popular during the summer months.
Ingredients & Nutrition:
Carbonated water, glucose-fructose syrup (MAIZE), grape juice, grape extract, flavourings, acid: citric acid (E330), colours: caramel colour (E150a), anthocyanins (E163), preservative: sodium benzoate (E211), sweetener: steviol glycosides (E960), vitamin B6.
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 167 kJ / 40 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 10.0 g |
| – of which sugars | 10.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.10 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Japan exclusive Fanta flavour is packed full of refreshing flavour! Grape is a popular soda flavour in Japan due to its refreshing taste and is incredibly popular during the summer months.
Ingredients & Nutrition:
Carbonated water, glucose-fructose syrup (MAIZE), grape juice, grape extract, flavourings, acid: citric acid (E330), colours: caramel colour (E150a), anthocyanins (E163), preservative: sodium benzoate (E211), sweetener: steviol glycosides (E960), vitamin B6.
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 167 kJ / 40 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 10.0 g |
| – of which sugars | 10.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.10 g |












