
Nestle Coffee Crisp Mega Cold Brew - 2.47oz (70g)
Enjoy the rich and bold taste of NESTLÉ COFFEE CRISP Mega Cold Brew wafer bar. With a big coffee flavour, this wafer bar combines layers of coffee crème and light crispy wafers, all wrapped in a thin chocolatey coating. Made with ingredients like sustainably sourced cocoa, coffee, and natural flavours.
Ingredients & Nutrition:
Sugars (sugar, LACTOSE), WHEAT flour, palm and vegetable oils, modified MILK ingredients, modified palm oil, unsweetened chocolate‡, cocoa butter, SOY lecithin, coffee, cocoa, baking soda, polyglycerol polyricinoleate, yeast, protease, xylanase, gum arabic, natural flavour.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 514 kcal |
| Fat | 27.1 g |
| – of which saturates | 14.3 g |
| – of which trans | 0.14 g |
| Carbohydrate | 65.7 g |
| – of which sugars | 48.6 g |
| Fibre | 1.4 g |
| Protein | 4.3 g |
| Salt | 0.11 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy the rich and bold taste of NESTLÉ COFFEE CRISP Mega Cold Brew wafer bar. With a big coffee flavour, this wafer bar combines layers of coffee crème and light crispy wafers, all wrapped in a thin chocolatey coating. Made with ingredients like sustainably sourced cocoa, coffee, and natural flavours.
Ingredients & Nutrition:
Sugars (sugar, LACTOSE), WHEAT flour, palm and vegetable oils, modified MILK ingredients, modified palm oil, unsweetened chocolate‡, cocoa butter, SOY lecithin, coffee, cocoa, baking soda, polyglycerol polyricinoleate, yeast, protease, xylanase, gum arabic, natural flavour.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 514 kcal |
| Fat | 27.1 g |
| – of which saturates | 14.3 g |
| – of which trans | 0.14 g |
| Carbohydrate | 65.7 g |
| – of which sugars | 48.6 g |
| Fibre | 1.4 g |
| Protein | 4.3 g |
| Salt | 0.11 g |











