
Oh Henry! Original Snack Bar (Canada) - 2oz (58g)
Discover the legend of Oh Henry, a deliciously sweet combination of peanuts, caramel, and fudge covered in creamy milk chocolate. A fan favourite since the 1920's, it will charm your taste buds and take you on a nostalgic journey.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, PEANUTS, modified palm oil and non-hydrogenated vegetable oils (shea, sunflower and/or safflower), modified palm kernel oil, corn syrup, cocoa mass, high fructose corn syrup, modified MILK ingredients, dextrose, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), salt, emulsifier: SOYA lecithin (E322), flavourings, invertase (E1103), disodium phosphate (E339).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2017 kJ / 480 kcal |
| Fat | 27.6g |
| – of which saturates | 10.3g |
| Carbohydrate | 58.6g |
| – of which sugars | 51.7g |
| Fibre | 3.4g |
| Protein | 8.6g |
| Salt | 0.78g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Discover the legend of Oh Henry, a deliciously sweet combination of peanuts, caramel, and fudge covered in creamy milk chocolate. A fan favourite since the 1920's, it will charm your taste buds and take you on a nostalgic journey.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, PEANUTS, modified palm oil and non-hydrogenated vegetable oils (shea, sunflower and/or safflower), modified palm kernel oil, corn syrup, cocoa mass, high fructose corn syrup, modified MILK ingredients, dextrose, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), salt, emulsifier: SOYA lecithin (E322), flavourings, invertase (E1103), disodium phosphate (E339).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2017 kJ / 480 kcal |
| Fat | 27.6g |
| – of which saturates | 10.3g |
| Carbohydrate | 58.6g |
| – of which sugars | 51.7g |
| Fibre | 3.4g |
| Protein | 8.6g |
| Salt | 0.78g |











