
Oh Henry! Reese's Peanut Butter Snack Bar (Canada) - 2.05oz (58g)
Oh Henry, what a candy bar you are! Your scrumptious combination of crunchy peanuts, smooth peanut butter, gooey caramel and chewy fudge all coated with milk chocolate make you a go-to bar. What's more, you taste as good as you look - can't wait to devour you!
Ingredients & Nutrition:
PEANUTS, sugar, modified palm oil and modified vegetable oils (palm, shea, sunflower and/or safflower), modified palm kernel oil, high fructose corn syrup, cocoa mass, whey protein concentrate (MILK), cocoa powder, salt, MAIZE starch, emulsifier: SOYA lecithin (E322), emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), antioxidant: tert-butylhydroquinone (E319), flavourings.
| Nutrient | Per 100g (est.) |
|---|---|
| Energy | ~2100 kJ / 500 kcal |
| Fat | ~33.9g |
| – of which saturates | ~10.7g |
| Carbohydrate | ~53.6g |
| – of which sugars | ~46.4g |
| Fibre | ~3.6g |
| Protein | ~10.7g |
| Salt | ~0.37g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oh Henry, what a candy bar you are! Your scrumptious combination of crunchy peanuts, smooth peanut butter, gooey caramel and chewy fudge all coated with milk chocolate make you a go-to bar. What's more, you taste as good as you look - can't wait to devour you!
Ingredients & Nutrition:
PEANUTS, sugar, modified palm oil and modified vegetable oils (palm, shea, sunflower and/or safflower), modified palm kernel oil, high fructose corn syrup, cocoa mass, whey protein concentrate (MILK), cocoa powder, salt, MAIZE starch, emulsifier: SOYA lecithin (E322), emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), antioxidant: tert-butylhydroquinone (E319), flavourings.
| Nutrient | Per 100g (est.) |
|---|---|
| Energy | ~2100 kJ / 500 kcal |
| Fat | ~33.9g |
| – of which saturates | ~10.7g |
| Carbohydrate | ~53.6g |
| – of which sugars | ~46.4g |
| Fibre | ~3.6g |
| Protein | ~10.7g |
| Salt | ~0.37g |











