
Pringles Honey Mustard - 5.5oz (156g)
Dried potatoes, vegetable oil (corn, cottonseed, high oleic soybean), WHEAT starch, corn flour, dextrose, maltodextrin, salt, sugar, HONEY powder (HONEY, maltodextrin), natural flavouring, MONOSODIUM GLUTAMATE (E621), onion powder, spices, MUSTARD flour, yeast extract, acid: E330; turmeric extract, garlic powder, colour: E110, E102, E129; sweetener: sucralose (E955).
Warning: Contains E110, E102, E129 – may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2246 kJ / 536 kcal |
| Fat | 32.1 g |
| – of which saturates | 8.9 g |
| Carbohydrate | 56.1 g |
| – of which sugars | 3.6 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 2.0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dried potatoes, vegetable oil (corn, cottonseed, high oleic soybean), WHEAT starch, corn flour, dextrose, maltodextrin, salt, sugar, HONEY powder (HONEY, maltodextrin), natural flavouring, MONOSODIUM GLUTAMATE (E621), onion powder, spices, MUSTARD flour, yeast extract, acid: E330; turmeric extract, garlic powder, colour: E110, E102, E129; sweetener: sucralose (E955).
Warning: Contains E110, E102, E129 – may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2246 kJ / 536 kcal |
| Fat | 32.1 g |
| – of which saturates | 8.9 g |
| Carbohydrate | 56.1 g |
| – of which sugars | 3.6 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 2.0 g |











