
Baskin Robbins New York Cheesecake Mousse Cubes - 1.83oz (52g)
INGREDIENTS & NUTRITION:
Vegetable cream (vegetable oils (hydrogenated palm stearin oil), sugar, dextrin, MILK powder); vegetable cream (MILK); cheesecake mix powder (MILK, sugar, dextrin, emulsifier: SOYA lecithin (E322)); maize flour; WHEAT (GLUTEN) flour; calcium carbonate (E170); salt; sweetener: steviol glycosides (E960); sweetener: aspartame (E951).
May contain EGG, FISH, CRUSTACEANS, MOLLUSCS, TREE NUTS, PEANUTS, SESAME, SULPHITES.
Warning: Contains aspartame (E951), a source of phenylalanine
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2510 kJ / 600 kcal |
| Fat | 40.0 g |
| – of which saturates | 33.3 g |
| Carbohydrate | 53.3 g |
| – of which sugars | 20.0 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 0.67 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
INGREDIENTS & NUTRITION:
Vegetable cream (vegetable oils (hydrogenated palm stearin oil), sugar, dextrin, MILK powder); vegetable cream (MILK); cheesecake mix powder (MILK, sugar, dextrin, emulsifier: SOYA lecithin (E322)); maize flour; WHEAT (GLUTEN) flour; calcium carbonate (E170); salt; sweetener: steviol glycosides (E960); sweetener: aspartame (E951).
May contain EGG, FISH, CRUSTACEANS, MOLLUSCS, TREE NUTS, PEANUTS, SESAME, SULPHITES.
Warning: Contains aspartame (E951), a source of phenylalanine
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2510 kJ / 600 kcal |
| Fat | 40.0 g |
| – of which saturates | 33.3 g |
| Carbohydrate | 53.3 g |
| – of which sugars | 20.0 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 0.67 g |













