
Baskin Robbins Very Berry Strawberry Cone Snack - 1.85oz (54g)
INGREDIENTS & NUTRITION:
Vegetable cream (vegetable oils (hydrogenated palm stearin oil), sugar, dextrin, MILK powder); vegetable cream (MILK); cheesecake mix powder (MILK, sugar, dextrin, emulsifier: SOYA lecithin (E322)); maize flour; WHEAT (GLUTEN) flour; calcium carbonate (E170); salt; sweetener: steviol glycosides (E960); sweetener: aspartame (E951).
May contain EGG, FISH, CRUSTACEANS, MOLLUSCS, TREE NUTS, PEANUTS, SESAME, SULPHITES.
Warning: Contains aspartame (E951), a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2184 kJ / 522 kcal |
| Fat | 25.9 g |
| – of which saturates | 22.2 g |
| Carbohydrate | 70.4 g |
| – of which sugars | 37.0 g |
| Protein | 1.9 g |
| Salt | 0.19 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
INGREDIENTS & NUTRITION:
Vegetable cream (vegetable oils (hydrogenated palm stearin oil), sugar, dextrin, MILK powder); vegetable cream (MILK); cheesecake mix powder (MILK, sugar, dextrin, emulsifier: SOYA lecithin (E322)); maize flour; WHEAT (GLUTEN) flour; calcium carbonate (E170); salt; sweetener: steviol glycosides (E960); sweetener: aspartame (E951).
May contain EGG, FISH, CRUSTACEANS, MOLLUSCS, TREE NUTS, PEANUTS, SESAME, SULPHITES.
Warning: Contains aspartame (E951), a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2184 kJ / 522 kcal |
| Fat | 25.9 g |
| – of which saturates | 22.2 g |
| Carbohydrate | 70.4 g |
| – of which sugars | 37.0 g |
| Protein | 1.9 g |
| Salt | 0.19 g |













