
Cheetos Crunchy BBQ (Japan) - 2.5oz (70g)
These crunchy corn snacks are coated in a rich and tangy barbecue seasoning, delivering the perfect blend of savoury, sweet, and smoky in every bite. Ideal for snack lovers who crave a unique twist, they’re a delicious Japanese-style take on the classic Cheetos!
INGREDIENTS & NUTRITION:
Corn, vegetable oil (palm), SOYA sauce powder, glucose, sugar, salt, dextrin, onion powder, hydrolysed protein, black pepper powder, beef extract powder, flavour enhancer: monosodium glutamate (E621), flavourings, colours: E150a, E160b, acid: citric acid (E330), sweeteners: steviol glycosides (E960), sucralose (E955), acesulfame K (E950).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2283 kJ / 546 kcal |
| Fat | 31.9 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 58.7 g |
| – of which sugars | 52.8 g |
| Protein | 5.9 g |
| Salt | 1.43 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
These crunchy corn snacks are coated in a rich and tangy barbecue seasoning, delivering the perfect blend of savoury, sweet, and smoky in every bite. Ideal for snack lovers who crave a unique twist, they’re a delicious Japanese-style take on the classic Cheetos!
INGREDIENTS & NUTRITION:
Corn, vegetable oil (palm), SOYA sauce powder, glucose, sugar, salt, dextrin, onion powder, hydrolysed protein, black pepper powder, beef extract powder, flavour enhancer: monosodium glutamate (E621), flavourings, colours: E150a, E160b, acid: citric acid (E330), sweeteners: steviol glycosides (E960), sucralose (E955), acesulfame K (E950).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2283 kJ / 546 kcal |
| Fat | 31.9 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 58.7 g |
| – of which sugars | 52.8 g |
| Protein | 5.9 g |
| Salt | 1.43 g |













