
Cheetos Crunchy Spicy BBQ Flavour- 2.64oz (75g)
Cheetos brings you this unique Spicy BBQ flavour all the way from Thailand!
INGREDIENTS & NUTRITION:
Corn (58%), palm olein (35%), seasoning (7%) (flavour enhancers: monosodium glutamate (E621), disodium 5′-ribonucleotides (E635); acidity regulator: calcium phosphates (E341); colours: ammonia caramel (E150c), paprika extract (E160c(i)); anti-caking agent: silicon dioxide (E551)), natural flavour, nature-identical flavour, artificial flavour.
Contains WHEAT (GLUTEN) and SOYA.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2322 kJ / 556 kcal |
| Fat | 33.3 g |
| – of which saturates | 13.9 g |
| Carbohydrate | 61.1 g |
| – of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 3.9 g |
| Salt | 0.44 g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cheetos brings you this unique Spicy BBQ flavour all the way from Thailand!
INGREDIENTS & NUTRITION:
Corn (58%), palm olein (35%), seasoning (7%) (flavour enhancers: monosodium glutamate (E621), disodium 5′-ribonucleotides (E635); acidity regulator: calcium phosphates (E341); colours: ammonia caramel (E150c), paprika extract (E160c(i)); anti-caking agent: silicon dioxide (E551)), natural flavour, nature-identical flavour, artificial flavour.
Contains WHEAT (GLUTEN) and SOYA.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2322 kJ / 556 kcal |
| Fat | 33.3 g |
| – of which saturates | 13.9 g |
| Carbohydrate | 61.1 g |
| – of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 3.9 g |
| Salt | 0.44 g |













