
Dentyne Ice Tablet Cherry Gum - 0.41oz (11.6g)
Sugar, gum base, modified starch, natural and artificial flavouring (SOYA lecithin), aspartame (E951), glazing agent: carnauba wax (E903).
Contains a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 0 kJ / 0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 2.0 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.00 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sugar, gum base, modified starch, natural and artificial flavouring (SOYA lecithin), aspartame (E951), glazing agent: carnauba wax (E903).
Contains a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 0 kJ / 0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 2.0 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.00 g |













