
Dentyne Splash Hypermint Gum - 0.41oz (11.6g)
Sweeteners: isomalt (E953) (33%), maltitol (E965) (28%), acesulfame K (E950) (0.1%), aspartame (E951) (0.02%), sorbitol (E420) (3%), sucralose (E955) (0.3%), artificial colour, artificial flavour.
Contains a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 0 kJ / 0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 3.0 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.00 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sweeteners: isomalt (E953) (33%), maltitol (E965) (28%), acesulfame K (E950) (0.1%), aspartame (E951) (0.02%), sorbitol (E420) (3%), sucralose (E955) (0.3%), artificial colour, artificial flavour.
Contains a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 0 kJ / 0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 3.0 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.00 g |













