
Fanta Hami Melon - 16.9fl.oz (500ml)
Fanta Hami Melon is a refreshing Chinese soft drink with a smooth, sweet melon taste. Inspired by the famous Hami melon, it's light, crisp, and totally different from Western sodas. Perfect for anyone who loves trying new flavours.
Ingredients & Nutrition:
Water, glucose-fructose syrup, carbon dioxide, citric acid (E330), potassium sorbate (E202), ascorbic acid (E300), colour (tartrazine (E102), brilliant blue FCF (E133)), flavouring.
Warning: E102 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 172 kJ / 41 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 10 g |
| – of which sugars | 7.7 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fanta Hami Melon is a refreshing Chinese soft drink with a smooth, sweet melon taste. Inspired by the famous Hami melon, it's light, crisp, and totally different from Western sodas. Perfect for anyone who loves trying new flavours.
Ingredients & Nutrition:
Water, glucose-fructose syrup, carbon dioxide, citric acid (E330), potassium sorbate (E202), ascorbic acid (E300), colour (tartrazine (E102), brilliant blue FCF (E133)), flavouring.
Warning: E102 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 172 kJ / 41 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 10 g |
| – of which sugars | 7.7 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |













