
Fanta Lychee - 16.9fl.oz (500ml)
Get ready to taste the tropics! Fanta Lychee brings a burst of joy with its delightfully sweet and floral lychee flavour. Crisp, refreshing and wonderfully exotic, it's the perfect pick-me-up for sunny days or whenever you fancy something a little bit special. Discover your new favourite fizzy drink!
Ingredients & Nutrition:
Water, glucose-fructose syrup, carbon dioxide, citric acid (E330), concentrated lychee juice, sweeteners (sodium cyclamate (E952), sodium saccharin (E954), acesulfame K (E950)), sodium citrate (E331), potassium sorbate (E202), flavourings.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 42 kJ / 10 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 2.5 g |
| – of which sugars | 1.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.07 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get ready to taste the tropics! Fanta Lychee brings a burst of joy with its delightfully sweet and floral lychee flavour. Crisp, refreshing and wonderfully exotic, it's the perfect pick-me-up for sunny days or whenever you fancy something a little bit special. Discover your new favourite fizzy drink!
Ingredients & Nutrition:
Water, glucose-fructose syrup, carbon dioxide, citric acid (E330), concentrated lychee juice, sweeteners (sodium cyclamate (E952), sodium saccharin (E954), acesulfame K (E950)), sodium citrate (E331), potassium sorbate (E202), flavourings.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 42 kJ / 10 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 2.5 g |
| – of which sugars | 1.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.07 g |













