
Fanta Passionfruit Grapefruit - 16.9fl.oz (500ml)
Enjoy the refreshing blend of Passionfruit and Grapefruit with this ultimately exotic Fanta! Perfect over ice on those lazy summer days.
Ingredients & Nutrition:
Water, sugar, carbon dioxide, phosphoric acid (E338), potassium sorbate (E202), sodium citrate (E331), sodium hexametaphosphate (E452i), colour (allura red (E129)), flavouring.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 134 kJ / 32 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 8 g |
| – of which sugars | 8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.03 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy the refreshing blend of Passionfruit and Grapefruit with this ultimately exotic Fanta! Perfect over ice on those lazy summer days.
Ingredients & Nutrition:
Water, sugar, carbon dioxide, phosphoric acid (E338), potassium sorbate (E202), sodium citrate (E331), sodium hexametaphosphate (E452i), colour (allura red (E129)), flavouring.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 134 kJ / 32 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 8 g |
| – of which sugars | 8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.03 g |













