
Hatakosen Yuzu Ramune Soda - 6.76fl.oz (200ml)
The ideal drink to offer fun and cool, fizzy refreshment, Japan's famous ramune soda comes with the sweet tang of yuzu citrus in a retro Codd-neck glass bottle. Sealed with a marble stopper to pop open when pressed with the included plunger lid, this exciting carbonated drink bubbles with zesty, uplifting flavour that brings the tropical fruitiness of Japanese summer straight to your taste buds. Best served chilled for the sweetest cool down.
Ingredients & Nutrition:
Water, Sugar, High Fructose Corn Syrup, Carbon Dioxide Gas, Flavouring, Acidulant, Colourings.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 176 kJ / 42 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 10.6 g |
| – of which sugars | 10.6 g |
| Fibre | N/A |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The ideal drink to offer fun and cool, fizzy refreshment, Japan's famous ramune soda comes with the sweet tang of yuzu citrus in a retro Codd-neck glass bottle. Sealed with a marble stopper to pop open when pressed with the included plunger lid, this exciting carbonated drink bubbles with zesty, uplifting flavour that brings the tropical fruitiness of Japanese summer straight to your taste buds. Best served chilled for the sweetest cool down.
Ingredients & Nutrition:
Water, Sugar, High Fructose Corn Syrup, Carbon Dioxide Gas, Flavouring, Acidulant, Colourings.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 176 kJ / 42 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 10.6 g |
| – of which sugars | 10.6 g |
| Fibre | N/A |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |













