
Hi-Chew Premium Gummy Yogurt Chews (Japan) - 1.1oz (32g)
Starch syrup, sugar, glucose, vegetable oil, gelatine (E441) (<2%), concentrated yoghurt (MILK), cream (MILK), sorbitol (E420), thickener: polysaccharides, humectant: glycerol (E422), acid: citric acid (E330), flavouring, emulsifiers: sucrose esters of fatty acids (E473), sorbitan monostearate (E491).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1674 kJ / 400 kcal |
| Fat | 7.2 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 82.5 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 1.3 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Starch syrup, sugar, glucose, vegetable oil, gelatine (E441) (<2%), concentrated yoghurt (MILK), cream (MILK), sorbitol (E420), thickener: polysaccharides, humectant: glycerol (E422), acid: citric acid (E330), flavouring, emulsifiers: sucrose esters of fatty acids (E473), sorbitan monostearate (E491).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1674 kJ / 400 kcal |
| Fat | 7.2 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 82.5 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 1.3 g |
| Salt | 0 g |













