
Kanro Pure Premium Fuji Apple Juice-Filled Candy - 1.91oz (54g)
Enjoy the sweet and refreshing taste of Fiji Apple in a handy on-the-go resealable bag!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, fruit juice (apple), starch syrup, reduced isomaltulose syrup, glycerol (E422), acids: citric acid (E330), thickener: cellulose (E460), gelling agent: pectins (E440), vitamin C (ascorbic acid (E300)), emulsifier: sucrose esters of fatty acids (E473), flavourings, colours: vegetable carbon (E153), paprika extract (E160c), sweetener: steviol glycosides (E960).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 348 kJ / 83 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 95.2 g |
| – of which sugars | 95.2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.21 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy the sweet and refreshing taste of Fiji Apple in a handy on-the-go resealable bag!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, fruit juice (apple), starch syrup, reduced isomaltulose syrup, glycerol (E422), acids: citric acid (E330), thickener: cellulose (E460), gelling agent: pectins (E440), vitamin C (ascorbic acid (E300)), emulsifier: sucrose esters of fatty acids (E473), flavourings, colours: vegetable carbon (E153), paprika extract (E160c), sweetener: steviol glycosides (E960).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 348 kJ / 83 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 95.2 g |
| – of which sugars | 95.2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.21 g |













