
KRACIE Popin'Cookin' Nerikyan World Animal Kit - 1.5oz (42g)
This DIY kit turns candy-making into a hands-on experience that’s just as fun to make as it is to eat. Create adorable, animal shaped sweets with this cute, little kit.
INGREDIENTS & NUTRITION:
Sugar, dextrin (WHEAT (GLUTEN)), vegetable oil, glucose, reduced starch syrup, gelatine (E441), starch, sorbitol (E420), thickener: polysaccharides, acid: citric acid (E330), emulsifier: SOYA lecithin (E322), glycerol (E422), colours: gardenia extract, vegetable dyes, squid ink, spirulina extract, flavonoids, carotenoids, flavourings, glazing agent: shellac (E904).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1737 kJ / 423 kcal |
| Fat | 10.7 g |
| – of which saturates | 7.8 g |
| Carbohydrate | 85.3 g |
| – of which sugars | 37.2 g |
| Protein | 0.9 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This DIY kit turns candy-making into a hands-on experience that’s just as fun to make as it is to eat. Create adorable, animal shaped sweets with this cute, little kit.
INGREDIENTS & NUTRITION:
Sugar, dextrin (WHEAT (GLUTEN)), vegetable oil, glucose, reduced starch syrup, gelatine (E441), starch, sorbitol (E420), thickener: polysaccharides, acid: citric acid (E330), emulsifier: SOYA lecithin (E322), glycerol (E422), colours: gardenia extract, vegetable dyes, squid ink, spirulina extract, flavonoids, carotenoids, flavourings, glazing agent: shellac (E904).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1737 kJ / 423 kcal |
| Fat | 10.7 g |
| – of which saturates | 7.8 g |
| Carbohydrate | 85.3 g |
| – of which sugars | 37.2 g |
| Protein | 0.9 g |
| Salt | 0 g |













