

LOTTE Pokemon Apple Lozenges (Japan) - 2.65oz (75g)
Sugar, starch syrup, concentrated APPLE juice, mandarin orange extract (Japanese citrus), herbal extracts (13 types), acidity regulator: citric acid (E330), flavourings, colours: E150a, E100, E163, emulsifier: sucrose esters of fatty acids (E473).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1630 kJ / 390 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 97.6 g |
| – of which sugars | 97.6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.12 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sugar, starch syrup, concentrated APPLE juice, mandarin orange extract (Japanese citrus), herbal extracts (13 types), acidity regulator: citric acid (E330), flavourings, colours: E150a, E100, E163, emulsifier: sucrose esters of fatty acids (E473).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1630 kJ / 390 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 97.6 g |
| – of which sugars | 97.6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.12 g |













