
LOTTE Pokemon Gummies (Japan) - 2.82oz (80g)
Starch syrup, sugar, gelatine (E441), (lemon flavour) concentrated lemon juice, sorbitol (E420), glycerol (E422), citric acid (E330), pectin (E440), flavourings, emulsifier: SOYA lecithin (E322), safflower extract (colouring), glazing agent: shellac (E904); (cola flavour) cola nut extract, colour: caramel (E150a), flavourings; (soda flavour) flavourings; (grape flavour) concentrated grape juice, black carrot juice concentrate (colouring), flavourings.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1255 kJ / 300 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 80.0 g |
| – of which sugars | 72.0 g |
| Protein | 6.0 g |
| Salt | 0 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Starch syrup, sugar, gelatine (E441), (lemon flavour) concentrated lemon juice, sorbitol (E420), glycerol (E422), citric acid (E330), pectin (E440), flavourings, emulsifier: SOYA lecithin (E322), safflower extract (colouring), glazing agent: shellac (E904); (cola flavour) cola nut extract, colour: caramel (E150a), flavourings; (soda flavour) flavourings; (grape flavour) concentrated grape juice, black carrot juice concentrate (colouring), flavourings.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1255 kJ / 300 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 80.0 g |
| – of which sugars | 72.0 g |
| Protein | 6.0 g |
| Salt | 0 g |













