
Mentos Duo Blood Orange & Soda Peg Bag - 1.59oz (45g)
Indulge your sweet tooth with this dual-flavored Mentos! It combines zesty blood orange with cool soda in every bite. The outer shell gives that classic Mentos crunch, and the inner soft candy lets the juicy flavor unfold! These packs are perfect for movie night, road trips, or carrying in your bag when you want a sweet and refreshing treat.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, starch syrup, vegetable oil, concentrated orange juice, rice flour, acid: citric acid (E330), flavourings, thickening agents: gellan gum (E418), guar gum (E412), glazing agent, emulsifier: polyglycerol esters of fatty acids (E476), colour: brilliant blue FCF (E133)
Contains SOYA.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1580 kJ / 377 kcal |
| Fat | 1.6 g |
| – of which saturates | 1.1 g |
| Carbohydrate | 91.1 g |
| – of which sugars | 84.4 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.03 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Indulge your sweet tooth with this dual-flavored Mentos! It combines zesty blood orange with cool soda in every bite. The outer shell gives that classic Mentos crunch, and the inner soft candy lets the juicy flavor unfold! These packs are perfect for movie night, road trips, or carrying in your bag when you want a sweet and refreshing treat.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, starch syrup, vegetable oil, concentrated orange juice, rice flour, acid: citric acid (E330), flavourings, thickening agents: gellan gum (E418), guar gum (E412), glazing agent, emulsifier: polyglycerol esters of fatty acids (E476), colour: brilliant blue FCF (E133)
Contains SOYA.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1580 kJ / 377 kcal |
| Fat | 1.6 g |
| – of which saturates | 1.1 g |
| Carbohydrate | 91.1 g |
| – of which sugars | 84.4 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.03 g |













