
Minute Maid Fruit Punch - 11.5fl.oz (340ml)
Say hello to your new favourite juice drink! A refreshingly sweet and tangy drink bursting with the bright, fruit punch flavours, perfect for any occasion.
Ingredients & Nutrition:
Water, high fructose corn syrup, grapefruit juice from concentrate (3%), natural flavours, citric acid (E330), sodium citrate (E331), potassium citrate (E332), glycerol ester of rosin (E445), modified starch, sodium benzoate (E211), potassium sorbate (E202), EDTA (E385) to protect flavour.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 188 kJ / 45 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 12.0 g |
| – of which sugars | 11.8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.05 g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Say hello to your new favourite juice drink! A refreshingly sweet and tangy drink bursting with the bright, fruit punch flavours, perfect for any occasion.
Ingredients & Nutrition:
Water, high fructose corn syrup, grapefruit juice from concentrate (3%), natural flavours, citric acid (E330), sodium citrate (E331), potassium citrate (E332), glycerol ester of rosin (E445), modified starch, sodium benzoate (E211), potassium sorbate (E202), EDTA (E385) to protect flavour.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 188 kJ / 45 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 12.0 g |
| – of which sugars | 11.8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.05 g |













