
Minute Maid Lemonade - 11.5fl.oz (340ml)
Say hello to your new favourite juice drink! A refreshingly sweet and tangy drink bursting with the bright, lemonade flavour, perfect for any occasion.
Ingredients & Nutrition:
Water, high fructose corn syrup, lemon juice from concentrate (3%), lemon pulp, natural flavours, citric acid (E330), modified corn starch, glycerol ester of rosin (E445), sodium benzoate (E211), potassium sorbate (E202), calcium disodium EDTA (E385) to protect flavour, colour: beta-carotene.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 177 kJ / 42 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 11.8 g |
| – of which sugars | 11.3 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.05 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Say hello to your new favourite juice drink! A refreshingly sweet and tangy drink bursting with the bright, lemonade flavour, perfect for any occasion.
Ingredients & Nutrition:
Water, high fructose corn syrup, lemon juice from concentrate (3%), lemon pulp, natural flavours, citric acid (E330), modified corn starch, glycerol ester of rosin (E445), sodium benzoate (E211), potassium sorbate (E202), calcium disodium EDTA (E385) to protect flavour, colour: beta-carotene.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 177 kJ / 42 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 11.8 g |
| – of which sugars | 11.3 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.05 g |













