
Pocky Chocolate - 1.72oz (49g)
Pocky is probably the most famous of all Japanese sweet snacks, and is popular in many countries all over the world. Pocky are tasty crunchy biscuit sticks coated with delicious creamy glazed frosting, with gaps at the ends just big enough for you to hold them without getting sticky fingers. This chocolate flavoured Pocky comes in neat easy-to-open packaging.
Ingredients & Nutrition:
Made in a factory that also handles SOYA, EGGS, BARLEY (GLUTEN), RYE (GLUTEN), PEANUTS, ALMONDS, OATS (GLUTEN).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2073 kJ / 490 kcal |
| Fat | 20.4 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 69.4 g |
| – of which sugars | 38.8 g |
| Protein | 8.2 g |
| Salt | 0.50 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pocky is probably the most famous of all Japanese sweet snacks, and is popular in many countries all over the world. Pocky are tasty crunchy biscuit sticks coated with delicious creamy glazed frosting, with gaps at the ends just big enough for you to hold them without getting sticky fingers. This chocolate flavoured Pocky comes in neat easy-to-open packaging.
Ingredients & Nutrition:
Made in a factory that also handles SOYA, EGGS, BARLEY (GLUTEN), RYE (GLUTEN), PEANUTS, ALMONDS, OATS (GLUTEN).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2073 kJ / 490 kcal |
| Fat | 20.4 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 69.4 g |
| – of which sugars | 38.8 g |
| Protein | 8.2 g |
| Salt | 0.50 g |













