
Pocky Milky Matcha - 1.37oz (39g)
Indulge in two iconic Japanese favourites at once with Glico’s Pocky Matcha Green Tea Chocolate Biscuit Sticks. Each perfectly crisp biscuit stick is coated in smooth, sweet chocolate infused with authentic Japanese matcha for a delicate balance of earthy and creamy flavours. A truly Japanese-inspired snack that’s perfect for enjoying any time of day.
Ingredients & Nutrition:
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 753 kJ / 180 kcal |
| Fat | 8.0 g |
| – of which saturates | 7.0 g |
| Carbohydrate | 24.0 g |
| – of which sugars | 13.0 g |
| Protein | 3.0 g |
| Salt | 0.43 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Indulge in two iconic Japanese favourites at once with Glico’s Pocky Matcha Green Tea Chocolate Biscuit Sticks. Each perfectly crisp biscuit stick is coated in smooth, sweet chocolate infused with authentic Japanese matcha for a delicate balance of earthy and creamy flavours. A truly Japanese-inspired snack that’s perfect for enjoying any time of day.
Ingredients & Nutrition:
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 753 kJ / 180 kcal |
| Fat | 8.0 g |
| – of which saturates | 7.0 g |
| Carbohydrate | 24.0 g |
| – of which sugars | 13.0 g |
| Protein | 3.0 g |
| Salt | 0.43 g |













