
Pocky Pistachio Crush - 1.3oz (37g)
Pocky Pistachio Crush combines real pistachios and quinoa grains in a sumptuous chocolate coating, wrapped around crispy biscuit sticks. This four-layered sensation delivers nutty depth and rich chocolate intensity in every bite—a luxurious, indulgent snack that's impossible to resist.
Ingredients & Nutrition:
WHEAT flour, sugar, vegetable oil (palm), LACTOSE (MILK), skimmed MILK powder, pistachio paste, whole grain flour, barley malt extract (GLUTEN), emulsifier (lecithins (E322) (SOYA)), yeast, salt, flavourings, raising agents (sodium carbonates (E500), ammonium carbonates (E503)), acidity regulator (citric acid (E330)), colour (chlorophylls (E140)).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2154 kJ / 515 kcal |
| Fat | 26.0 g |
| – of which saturates | 13.0 g |
| Carbohydrate | 63.0 g |
| – of which sugars | 33.0 g |
| Protein | 6.0 g |
| Salt | 0.40 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pocky Pistachio Crush combines real pistachios and quinoa grains in a sumptuous chocolate coating, wrapped around crispy biscuit sticks. This four-layered sensation delivers nutty depth and rich chocolate intensity in every bite—a luxurious, indulgent snack that's impossible to resist.
Ingredients & Nutrition:
WHEAT flour, sugar, vegetable oil (palm), LACTOSE (MILK), skimmed MILK powder, pistachio paste, whole grain flour, barley malt extract (GLUTEN), emulsifier (lecithins (E322) (SOYA)), yeast, salt, flavourings, raising agents (sodium carbonates (E500), ammonium carbonates (E503)), acidity regulator (citric acid (E330)), colour (chlorophylls (E140)).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2154 kJ / 515 kcal |
| Fat | 26.0 g |
| – of which saturates | 13.0 g |
| Carbohydrate | 63.0 g |
| – of which sugars | 33.0 g |
| Protein | 6.0 g |
| Salt | 0.40 g |













