
Red Bull Aluminium Bottle (Japan) - 11.2fl.oz (330ml)
Always wished you could take a swig of your Red Bull, put the lid back on and pack it away? Same! Well now you can, with this Japan-exclusive aluminium bottle version!
Ingredients & Nutrition:
Water, sugar, glucose, carbon dioxide, acidity regulators: citric acid (E330), sodium carbonates (E500), flavourings, L-arginine, colour: caramel (E150a), caffeine, niacin (vitamin B3), pantothenic acid (vitamin B5), vitamin B6 (pyridoxine), vitamin B12 (cobalamin).
High caffeine content. Not recommended for children or pregnant or breastfeeding women (32 mg/100 ml).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 194 kJ / 46 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 11 g |
| – of which sugars | 11 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.20 g |
| Salt | 0.09 g |
Original: $10.88
-65%$10.88
$3.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Always wished you could take a swig of your Red Bull, put the lid back on and pack it away? Same! Well now you can, with this Japan-exclusive aluminium bottle version!
Ingredients & Nutrition:
Water, sugar, glucose, carbon dioxide, acidity regulators: citric acid (E330), sodium carbonates (E500), flavourings, L-arginine, colour: caramel (E150a), caffeine, niacin (vitamin B3), pantothenic acid (vitamin B5), vitamin B6 (pyridoxine), vitamin B12 (cobalamin).
High caffeine content. Not recommended for children or pregnant or breastfeeding women (32 mg/100 ml).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 194 kJ / 46 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 11 g |
| – of which sugars | 11 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.20 g |
| Salt | 0.09 g |













