
Red Bull 25% Less Sugar - 8.45fl.oz (250ml)
Recharge your day with Red Bull Less Sugar Energy Drink, crafted to give you the boost you need with reduced sugar. It delivers the classic refreshing taste you expect, making it perfect for busy days or whenever you need a quick lift.
Ingredients & Nutrition:
Water, sugar, glucose, taurine (0.4%), acidity regulators: citric acid (E330), sodium citrates (E331); carbon dioxide, caffeine (32 mg/100 ml), vitamins (niacin (vitamin B3), pantothenic acid (vitamin B5), vitamin B6, vitamin B12), flavourings.
Warning: High caffeine content (32 mg/100 ml). Not recommended for children or pregnant or breastfeeding women.
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 195 kJ / 46 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 11 g |
| – of which sugars | 11 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.10 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Recharge your day with Red Bull Less Sugar Energy Drink, crafted to give you the boost you need with reduced sugar. It delivers the classic refreshing taste you expect, making it perfect for busy days or whenever you need a quick lift.
Ingredients & Nutrition:
Water, sugar, glucose, taurine (0.4%), acidity regulators: citric acid (E330), sodium citrates (E331); carbon dioxide, caffeine (32 mg/100 ml), vitamins (niacin (vitamin B3), pantothenic acid (vitamin B5), vitamin B6, vitamin B12), flavourings.
Warning: High caffeine content (32 mg/100 ml). Not recommended for children or pregnant or breastfeeding women.
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 195 kJ / 46 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 11 g |
| – of which sugars | 11 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.10 g |













