
Red Bull Muscat Grape (Japan) - 8.45fl.oz (250ml)
Red Bull Japan Muscat Grape delivers a fresh, aromatic flavour inspired by sweet white muscat grapes. Lightly floral with a juicy, subtly honeyed sweetness, it’s crisp, refreshing, and easy to drink—finished with Red Bull’s classic energy boost.
Ingredients & Nutrition:
Carbonated water, sugars (sugar, glucose), acidifier: citric acid (E330), acidity regulator: sodium citrates (E331), L-arginine, flavourings (including muscat grape flavour), caffeine, niacin (vitamin B3), pantothenic acid (vitamin B5), vitamin B6, vitamin B12.
High caffeine content. Not recommended for children or pregnant or breastfeeding women. Caffeine content: 32 mg/100 ml.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 188 kJ / 45 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 10.7 g |
| – of which sugars | 10.7 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.12 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Red Bull Japan Muscat Grape delivers a fresh, aromatic flavour inspired by sweet white muscat grapes. Lightly floral with a juicy, subtly honeyed sweetness, it’s crisp, refreshing, and easy to drink—finished with Red Bull’s classic energy boost.
Ingredients & Nutrition:
Carbonated water, sugars (sugar, glucose), acidifier: citric acid (E330), acidity regulator: sodium citrates (E331), L-arginine, flavourings (including muscat grape flavour), caffeine, niacin (vitamin B3), pantothenic acid (vitamin B5), vitamin B6, vitamin B12.
High caffeine content. Not recommended for children or pregnant or breastfeeding women. Caffeine content: 32 mg/100 ml.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 188 kJ / 45 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 10.7 g |
| – of which sugars | 10.7 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.12 g |













