
Red Bull Summer Edition White Peach - 8.45fl.oz (250ml)
A fruity twist on energy! Red Bull White Peach blends the classic Red Bull energy boost with the sweet, refreshing flavour of juicy white peaches. Smooth, aromatic, and deliciously unique, it's a Japan-exclusive edition perfect for energy drink fans.
Ingredients & Nutrition:
Water, sucrose, glucose, E330, carbon dioxide, taurine (0.4%), E331, caffeine (0.03%), flavourings, vitamins (B3, B5, B6, B12), colours: E150a, E101, calcium pantothenate, pyridoxine hydrochloride, cyanocobalamin.
High caffeine content (32 mg/100 ml). Not recommended for children, pregnant or breastfeeding women, or individuals sensitive to caffeine.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 188 kJ / 44 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 11 g |
| – of which sugars | 10.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.36 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A fruity twist on energy! Red Bull White Peach blends the classic Red Bull energy boost with the sweet, refreshing flavour of juicy white peaches. Smooth, aromatic, and deliciously unique, it's a Japan-exclusive edition perfect for energy drink fans.
Ingredients & Nutrition:
Water, sucrose, glucose, E330, carbon dioxide, taurine (0.4%), E331, caffeine (0.03%), flavourings, vitamins (B3, B5, B6, B12), colours: E150a, E101, calcium pantothenate, pyridoxine hydrochloride, cyanocobalamin.
High caffeine content (32 mg/100 ml). Not recommended for children, pregnant or breastfeeding women, or individuals sensitive to caffeine.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 188 kJ / 44 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 11 g |
| – of which sugars | 10.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.36 g |













