
Seiki Kyoho Grape Mochi - 4.59oz (130g)
Kyoho Grape Mochi are soft, chewy Japanese treats bursting with rich, juicy grape flavour. Each bite combines a delicate mochi outer with a smooth, sweet grape filling inspired by premium Kyoho grapes, known for their bold and refreshing taste.
Lightly dusted and irresistibly soft, these bite-sized sweets offer a unique texture and a fruity twist, perfect for snacking or sharing.
INGREDIENTS & NUTRITION:
starch syrup, sugar, glutinous rice flour, starch, Kyoho grape juice, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), flavourings, colour: anthocyanins (E163), MILK.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1314 kJ / 314 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 75.6 g |
| – of which sugars | 60.5 g |
| Protein | 2.4 g |
| Salt | 0.07 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kyoho Grape Mochi are soft, chewy Japanese treats bursting with rich, juicy grape flavour. Each bite combines a delicate mochi outer with a smooth, sweet grape filling inspired by premium Kyoho grapes, known for their bold and refreshing taste.
Lightly dusted and irresistibly soft, these bite-sized sweets offer a unique texture and a fruity twist, perfect for snacking or sharing.
INGREDIENTS & NUTRITION:
starch syrup, sugar, glutinous rice flour, starch, Kyoho grape juice, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), flavourings, colour: anthocyanins (E163), MILK.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1314 kJ / 314 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 75.6 g |
| – of which sugars | 60.5 g |
| Protein | 2.4 g |
| Salt | 0.07 g |













