
Seiki Ramune Mochi - 4.59oz (130g)
Seiki Ramune Mochi are soft, chewy Japanese sweets inspired by the iconic ramune soda flavour. Each piece features a delicate mochi exterior with a light, sweet filling that delivers a refreshing, slightly fizzy-inspired taste.
With their smooth texture and unique soda twist, these bite-sized treats are perfect for anyone looking to try something fun and a little different.
INGREDIENTS & NUTRITION:
Starch syrup, sugar, glutinous rice flour, starch, flavourings, acidity regulator: citric acid (E330), colour: brilliant blue FCF (E133).
Warning: E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1310 kJ / 313 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 75.0 g |
| – of which sugars | 60.0 g |
| Protein | 2.0 g |
| Salt | 0.05 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Seiki Ramune Mochi are soft, chewy Japanese sweets inspired by the iconic ramune soda flavour. Each piece features a delicate mochi exterior with a light, sweet filling that delivers a refreshing, slightly fizzy-inspired taste.
With their smooth texture and unique soda twist, these bite-sized treats are perfect for anyone looking to try something fun and a little different.
INGREDIENTS & NUTRITION:
Starch syrup, sugar, glutinous rice flour, starch, flavourings, acidity regulator: citric acid (E330), colour: brilliant blue FCF (E133).
Warning: E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1310 kJ / 313 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 75.0 g |
| – of which sugars | 60.0 g |
| Protein | 2.0 g |
| Salt | 0.05 g |













